Svensk dynamik i tröga handelsförhandlingar
Den främsta handelspolitiska prioriteringen för Sverige är en stark Världshandelsorganisation (WTO).
- Det är inte alltid lätt att hitta lösningar som alla länder kan acceptera. Men lyckas vi enas om exempelvis tullsänkningar gör det stora skillnader i länders ekonomier, säger Frida Collste på Sveriges representation vid de internationella organisationerna i Genève.
Förhandlingarna har gått trögt och det förekommer låsningar i många frågor. Oenigheten bottnar bland annat i att USA vill behålla subventioner inom jordbrukssektorn, att flera länder inom EU inte vill göra stora tullsänkningar för jordbruksprodukter och att Brasilien håller hårt på importtullar för industrivaror.
Frida Collste på Sveriges representation vid de internationella organisationerna i Genève jobbar med handelsfrågor inom ramen för WTO.
- En vanlig arbetsvecka är min kalender full med möten. Vi är tre personer här i Genève som ska täcka alla WTO:s aktiviteter och även vissa FN-organ som har handelsrelaterade frågor. Varje WTO-möte föregås av ett EU-möte där man försöker enas kring en gemensam ståndpunkt.
Svenska hjärtefrågor
Hon arbetar också med att skapa kontakter med länder utanför EU så att Sverige ska få en egen bild av hur dessa tänker, allt för att den svenska handelspolitiska linjen ska få genomslag i EU:s gemensamma position. Svenska hjärtefrågor är bland annat liberaliseringar inom jordbruksområdet, sänkta tullar för industrivaror och tjänster, förenklade regler för handeln och bestämmelser för att förbättra miljön.
Sverige är också en av de största och mest aktiva bidragsgivarna när det gäller handelsrelaterat bistånd.
- Förhandlingsdynamiken är otroligt intressant att följa och det är inte alltid lätta att hitta lösningar som alla länder kan acceptera. Handelspolitiken får också direkta verkningar. Lyckas vi enas om exempelvis tullsänkningar gör det stora skillnader i länders ekonomier vilket också får effekt i ett utvecklingsperspektiv.
Försvara frihandelstanken
Grunden för den svenska handelspolitiken är att stärka Sveriges internationella konkurrenskraft och skapa ett gott företagsklimat. I Sverige är frihandelstanken djupt förankrad och handelstraditionerna går tusentals år tillbaka. Att försvara frihandeln är centralt i regeringens handelspolitik.
Utvecklingsländerna måste också få möjlighet att växa och dra nytta av globaliseringen. Ett särskilt arbete pågår därför för att fokusera biståndsinsatser till stöd för utvecklingen av handeln i de minst utvecklade länderna. Genom medlemskapet i EU deltar Sverige i utformningen av den internationella handelspolitiken.
Målen för den svenska handelspolitiken är
- att förverkliga den inre marknaden inom EU för att underlätta rörligheten för varor och tjänster
- en öppen handelspolitik inom EU
- ett långtgående multilateralt handelsavtal inom Världshandelsorganisationen (WTO).
Läs mer
Artikeln ingår i broschyren "Det här är Utrikesdepartementet".
Du hittar hela broschyren under rubriken "relaterat".

