Startsidan för www.regeringen.se
  • Hoppa till sidinnehållet
  • Hoppa till sidmenyn
  • Anpassa webbplatsen
  • Lyssna
  • Press
  • Avancerat sök
Huvudmeny:
  • Följande sida visas Regeringen och Regeringskansliet
  • Publikationer
  • Så styrs Sverige
Här är du:
  • Startsida
  • Statsministern och statsråden
  • Maud Olofsson
  • Maud Olofssons nyhetsbrev
Hoppa över menyn Undermeny till Maud Olofssons nyhetsbrev
  • Har inte undermenyer Nytt partnerskap mellan USA och Sverige inom energ
  • Har inte undermenyer Unga entreprenörer - Sveriges tillväxtskapare
  • Har inte undermenyer 100 miljoner till kvinnors företagande
  • Har inte undermenyer Mauds nyårskarameller
  • Har inte undermenyer Paket om energieffektivisering överenskommet
  • Har inte undermenyer Energiråd mellan EU och USA lanseras
  • Har inte undermenyer Intressanta tider för framtidens företagande i Eur
  • Har inte undermenyer I dag blir Europeiska nätverket för kvinnors föret
  • Har inte undermenyer Ökad trygghet och sänkta egenavgifter
  • Har inte undermenyer Fler åtgärder för att fler kvinnor ska ha möjlighet att starta o
  • Har inte undermenyer Små och medelstora företag är nyckeln för Europas
  • Har inte undermenyer Ny lag för sunda spelregler för alla företagare
  • Har inte undermenyer Steg på vägen mot en eko-effektiv ekonomi
  • Har inte undermenyer Ökade möjligheter för kvinnors företagande
  • Har inte undermenyer Nu minskar regelbördan för Sveriges företag
  • Har inte undermenyer Europeiskt nätverk för kvinnors företagande
  • Har inte undermenyer Nu höjer vi mikrolånen till företagare!
  • Har inte undermenyer Hjälp i krisen!
  • Har inte undermenyer 16 miljarderssatsning på företagandet
  • Har inte undermenyer Rekordmånga kvinnor i statliga bolagsstyrelser
  • Har inte undermenyer Nu inrättas Regelrådet!
  • Har inte undermenyer Ny jobbsatsning för unga
  • Har inte undermenyer 1500 vill bli ambassadörer för kvinnors företagand
  • Har inte undermenyer Svenska företag behövs i Kina!
  • Har inte undermenyer Nya marknader - nya affärsmöjligheter

Maud Olofssons nyhetsbrev, 9 oktober 2007

Färre regler!

Färre regler ger dig tid att göra affärer.

Reglerna kostar mycket för alla företag, men det är de allra minsta företagen som det har det allra krångligast. Jag vet att ni måste lägga ner kvällar och helger på administration som skulle kunna vara enklare. För större företag så krävs större administrationsavdelningar än vad som skulle vara nödvändigt.

Regeringen har satt upp ett mål om att sänka den administrativa kostnaden för förtagen med 25 procent. För att nå det målet så jobbar vi både med att rensa bland de regler som finns och hindra att det införs nya som ökar regelbördan.

I arbetet med att gå igenom all den gamla regelmassan så har vi satt upp en arbetsgrupp tillsammans med representanter från olika näringslivsorganisationer. För att veta vilka regler som vi ska ta tag i först så har vi genomfört och håller på att genomföra mätningar av vilka regler som tynger olika branscher.

Vi vet att många av de regler som drabbar svenska företag har sitt ursprung i EU. Därför är det bra att EU också har satt upp som mål att minska regelbördan med 25 procent till 2012. Jag följer arbetet i EU:s konkurrenskraftsråd och missar inte en möjlighet att påtala att resultaten måste bli tydliga och konkreta.

Som regering vill vi förändra politiken inom en rad områden. Till exempel sänka arbetsgivaravgifterna i tjänstesektorn. Men ny lagstiftning innebär nya regler. Därför kommer vi inom kort att presentera hur all ny lagstiftning och alla nya förordningar måste konsekvensbeskrivas med företagarglasögon. Då kan vi väga fördelen med ett förslag med nackdelarna av eventuella kostnader för företagen. Och för att detta ska bli riktigt gjort så kommer vi att ha ett regelråd som granskar att konsekvensanalyserna är gjorda på rätt sätt.

Arbetet med att identifiera vilka regler som kan avskaffas involverar alla departement och ett 50-tal myndigheter. Det är ett omfattande arbete och eftersom det inte fanns så många förslag klara i byrålådan att genomföra så tar det lite tid innan du som företagare märker något. Jag kan bara säga att 100-tals människor på olika sätt nu arbetar för att din vardag ska bli mycket enklare.

Den 22-28 oktober öppnar vi vår webb igen för att du som företagare ska kunna skicka in fler förslag som gör det enklare, roligare och lönsammare att starta och driva företag i Sverige. Titta in på www.regeringen.se/foretagande

Maud Olofsson

Näringsminister

  • Visa inte ordförklaringar
  • Tipsa om sidan

För att prenumerera eller ändra i din prenumeration besök Prenumerera på nyheter

Näringsdepartementet
103 33 Stockholm
work08-405 10 00
e-post till departementet

Externa länkar

  • Prenumerera på Maud Olofssons nyhetsbrev
Sidfot
Regeringskansliet
103 33 Stockholm
Växel 08-405 10 00
  • Kontakt och besök
  • Om webbplatsen
  • Prenumerera på nyheter
  • Om kakor
  • RSS
  • Webbplatskarta