Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Artikel från Utrikesdepartementet

Isabella Lövin besöker Bangladesh

Publicerad Uppdaterad

Biståndsminister Isabella Lövin besöker Bangladesh 24-27 november. Bangladesh är ett av världens mest utsatta länder för pågående klimatförändringar. Resan är Isabella Lövins första fältbesök som biståndsminister.

Under sin resa till Bangladesh har biståndsminister Isabella Lövin träffat finansminister  Abul Maal Abdul Muhith och diskuterat Sveriges stöd till Bangladesh.

Klimatfrågan och hållbar ekonomisk tillväxt stod högt på dagordningen, liksom det fortsatta arbetet med kvinnor och flickors rättigheter. Lövin tog även upp den demokratiska utvecklingen i landet och oroande uppgifter om att barnäktenskap kan komma att tillåtas.

Ded 25 november är den internationella dagen för att avskaffa våldet mot kvinnor. I Bangladesh lanserar biståndsminister Isabella Lövin ett nytt steg i ett biståndsprojekt för att säkra kvinnors tillgång till säkra aborter.

Biståndet gör skillnad. På tio år har antalet kvinnor som dör som en följda av osäkra aborter minskat med hela 80 procent.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.