Arbetsmarknadsministern på arbetsplatsbesök i Södertälje och Huddinge

Onsdagen den 9 mars besökte arbetsmarknadsminister Ylva Johansson ICA Maxi i Södertälje och Delicato Bakverk AB i Huddinge.

 • Maria Janiak, lokala LIVS-klubbens ordförande, arbetsmarknadsminister Ylva Johansson, Jörgen Bergqvist, VD Delicato, Maria Söderqvist, VD Livsmedelsföretagen och Yvonne Nordlund, lokala Unionen-klubbens ordförande.

  Maria Janiak, lokala LIVS-klubbens ordförande, arbetsmarknadsminister Ylva Johansson, Jörgen Bergqvist, VD Delicato, Maria Söderqvist, VD Livsmedelsföretagen och Yvonne Nordlund, lokala Unionen-klubbens ordförande.

  Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet.

 • Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson vid konferensbordet.

  Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson diskuterade kompetensförsörjningen.

  Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet.

 • Samtal runt konferensbordet.

  Syftet med arbetsmarknadsministerns besök var att träffa medarbetare och diskutera kompetensförsörjningen.

  Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet.

 • Arbetsmarknadsministern får se hur bakverken tillverkas.

  Från vänster: Mattias Andersson, varuförsörjningschef Delicato, arbetsmarknadsminister Ylva Johansson, Maria Janiak, lokala LIVS-klubbens ordförande, pressekreterare Natalie Sial, Arbetsmarknadsdepartementet.

  Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet.

 • Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson samtalar med Patrik Stenlund som arbetar som tekniker på företaget. I bakgrunden Maria Janiak, lokala LIVS-klubbens ordförande.

  Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson samtalar med Patrik Stenlund som arbetar som tekniker på företaget. I bakgrunden Maria Janiak, lokala LIVS-klubbens ordförande.

  Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet.

I Södertälje fick arbetsmarknadsministern höra om ICA Maxi och Södertälje kommun som i samarbete målmedvetet arbetar för att hjälpa unga och nyanlända in på arbetsmarknaden. Ylva Johansson fick en rundvandring och möjlighet till en pratstund med två unga kvinnor, Dyana och Shaad, som först fått praktik och nu har anställning på Ica Maxi i Södertälje.

– Det var roligt att träffa Dyana Zaia och Shaad Hassan, och se den positiva glädje som de utstrålade för att ha fått en anställning, säger arbetsmarknadsminister Ylva Johansson.

Ylva Johansson besökte även Delicato Bakverk AB i Huddinge, ett framgångsrikt företag i livsmedelsindustrin med en hög andel nyanlända medarbetare. Syftet med besöket var att träffa medarbetare och diskutera kompetensförsörjningen.