Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 8 mars 2018 var hon barn-, äldre- och jämställdhetsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var hon infrastrukturminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han folkhälso-, sjukvårds- och idrottsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 8 mars 2018 var hon barn-, äldre- och jämställdhetsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var hon infrastrukturminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han folkhälso-, sjukvårds- och idrottsminister.

Statsbesök från Chile

Publicerad Uppdaterad

Den 10–12 maj avlägger Chiles president Michelle Bachelet ett historiskt statsbesök i Sverige på inbjudan av H.M. Konungen. Det är det första inkommande statsbesöket från Chile till Sverige.

President Bachelet åtföljs av utrikes- och handelsminister Heraldo Muñoz, ekonomi-, utvecklings- och turistminister Luis Felipe Céspedes, gruvminister Aurora Williams, transport- och kommunikationsminister Andrés Gómez-Lobo samt kvinnominister Claudia Pascual.

Den svenska regeringen representeras av statsminister Stefan Löfven, barn-, äldre- och jämställdhetsminister Åsa Regnér, infrastrukturminister Anna Johansson, närings- och innovationsminister Mikael Damberg samt folkhälso-, sjukvårds- och idrottsminister Gabriel Wikström.

Besöket syftar till att bredda och fördjupa den bilaterala relationen mellan Chile och Sverige. Svenska företag har sedan länge en stark representation i Chile. Det bilaterala handelsutbytet har ökat mer eller mindre stadigt de senaste 15 åren. Samarbeten bedrivs på olika områden, såsom gruvindustri, skog, miljö och hållbart företagande. Under presidentbesöket kommer ytterligare steg tas för att utveckla samarbetet. Chile och Sverige har ett gott utrikespolitiskt samarbete och inte minst i synen på små länders rättigheter, FN-samarbetet, jämställdhet, havsfrågor och frihandel. Vid besöket kommer dessa frågor liksom andra viktiga globala utmaningar att diskuteras.

Program för statsbesöket

Tisdag 10 maj

Traditionsenligt består statsbesökets första dag av fler ceremoniella inslag. Det inleds på tisdag förmiddag när kungen möter presidenten vid hovstallet för kortege till Kungliga slottet, där en högtidlig välkomstceremoni äger rum. Representanter för riksdag och regering deltar.

Statsminister Stefan Löfven tar på eftermiddagen emot president Bachelet i Rosenbad för överläggningar, som följs av en gemensam pressträff.

Efter ett kort besök vid Adolf Fredriks kyrkogård beger sig president Bachelet till Fryshuset där hon och kungaparet möts av Fryshusets vd Johan Oljeqvist. Under besöket där kommer även Anja Frey, chef för Fryshuset i Stockholm och Camila Salazar Atìas, ansvarig för sociala projekt, samt borgarrådet i Stockholms stad Emilia Bjuggren, att medverka.

Tisdagens program avslutas med att kungaparet ger en bankett på Kungliga slottet.

Onsdag 11 maj

Onsdagens program inleds med högnivåmöte och seminarium om handel och näringslivsfrågor – High-Level Businss Meeting följt av Swedish-Chilean Business Forum – i vilka presidenten och kungen deltar. Regeringen representeras av närings- och innovationsminister Mikael Damberg.

Efter näringslivsseminariet vidtar samtal om jämställdhet och jämlikhet för president Bachelet, utrikes- och handelsminister Muñoz och kvinnominister Pascual med statsråden Åsa Regnér och Gabriel Wikström samt en grupp experter.

Stockholms stad står sedan värd för en lunch i stadshuset. Presidenten och kungaparet tas emot av kommunstyrelsens ordförande tillika finansborgarrådet Karin Wanngård, kommunfullmäktiges ordförande Eva-Louise Erlandsson Slorach, samt kommunfullmäktiges första vice ordförande Margareta Björk.

Efter lunch fortsätter programmet med att talman Urban Ahlin tar emot president Bachelet i riksdagen.

På kvällen ger presidenten en svarsmottagning för de svenska värdarna.

Torsdag 12 maj

Statsbesökets tredje dag äger rum i Göteborg där temat för dagen är innovationer och klimatsmarta transportlösningar i stadsmiljö.

President Bachelet och kungaparet välkomnas vid ankomst av landshövdingen för Västra Götaland, Lars Bäckström och kommunstyrelsens ordförande Ann-Sofie Hermansson. Infrastrukturminister Anna Johansson representerar regeringen.

Första punkt på programmet är ett besök på AstraZeneca där presidenten och kungaparet bland annat kommer att få del av arbetet med forskning, utveckling och samarbetet med mindre och innovativa företag.

Därefter beger man sig till Volvo Torslanda för att få del av det senaste när det gäller klimatsmarta lösningar för transporter.

Efter bussfärd från Volvo till Lindholmen Science Park tar en kort båttur vid genom Göteborgs hamn till lunch med landshövding Lars Bäckström som värd.

Kungaparet tar farväl av president Bachelet vid en avskedsceremoni på Landvetter flygplats efter vilken statsbesöket avslutas.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 8 mars 2018 var hon barn-, äldre- och jämställdhetsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var hon infrastrukturminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han folkhälso-, sjukvårds- och idrottsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 8 mars 2018 var hon barn-, äldre- och jämställdhetsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var hon infrastrukturminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han folkhälso-, sjukvårds- och idrottsminister.