Artikel från Justitiedepartementet
Flera initiativ för att personer med ett återvändandebeslut lämnar Sverige
Publicerad
Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson och integrations- och migrationsminister Anders Ygeman berättade i dag om olika initiativ för att skapa bättre förutsättningar så att personer med ett återvändandebeslut lämnar Sverige.

- Det är en grundläggande förutsättning för en långsiktigt hållbar migrationspolitik att de som har fått avslag på sin asylansökan eller av andra skäl inte har rätt att stanna i Sverige återvänder till hemlandet.
- Regeringen har gett i uppdrag till Migrationsverket och Polismyndigheten att intensifiera sitt arbete för att väsentligt öka återvändandet.
- Polismyndigheten ska prioritera att personer som har dömts till utvisning på grund av att de har begått brott, eller av andra skäl inte får vistas i landet, får sina beslut verkställda och lämnar landet.
- Statskontoret har fått i uppdrag att analysera Migrationsverkets, Polismyndighetens och Kriminalvårdens arbete med återvändande för att se hur det kan bli effektivare.
- Regeringen har gett Sida i uppdrag att bland annat kartlägga Sveriges arbete med återvändande samt hållbar återintegrering och återrapportera till FN om våra åtaganden.
Ytterligare initiativ på området kommer att presenteras framöver.