Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Inrikesminister Anders Ygeman presenterar ny rikspolischef

Publicerad Uppdaterad

Regeringen har vid sitt sammanträde i dag utsett en ny rikspolischef, en ny chef för nationella operativa avdelningen samt en ny chef för avdelningen för särskilda utredningar.

Inrikesminister Anders Ygeman presenterar den nya rikspolischefen, samt de andra cheferna, vid en webbutsänd pressträff i Rosenbad.

Medtag pressleg.

Tid och plats

Tid: torsdagen den 20 november, kl. 11.00
Plats: Bella Venezia, Rosenbad

Kontakt

Fredrik Persson
Pressekreterare hos inrikesminister Anders Ygeman
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.