Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Pressmeddelande från Finansdepartementet

Håkan Wåhlstedt ny landshövding i Västmanland

Publicerad Uppdaterad

Regeringen har idag utsett Håkan Wåhlstedt till ny landshövding i Västmanland. Hans förordnande gäller från 30 januari och sex år framåt.

- Jag är glad över att regeringen idag har kunnat utse en ny landshövding för Västmanland och att Håkan Wåhlstedt har tackat ja till uppdraget. Västmanland är en viktig del av Sverige och därför känns det både roligt och viktigt för länet att det också är någon med fast förankring i Västmanland. Jag ser fram emot att besöka Håkan Wåhlstedt på sin nya post så snart som möjligt, säger civilminister Ardalan Shekarabi.

Håkan Wåhlstedt är född 1963 i Västerås och har en Filosofie Doktorsexamen i Företagsekonomi från Stockholms universitet. Han doktorerade 2001 med avhandlingen ”Resultatredovisning för hållbar utveckling”. Håkan Wåhlstedt var partisekreterare för Miljöpartiet under åren 1999-2007 och efter det har han varit verksam i egen konsultverksamhet. Wåhlstedt har också varit ledamot av ansvarskommittén 2003-2007 som såg över statens regionala indelning och organisering. Lokalt har han varit kommunalråd och kommunfullmäktiges ordförande i Västerås.

- Jag känner ett starkt engagemang för Västmanland och ser fram emot att tillsammans med alla goda krafter verka för en positiv utveckling i länet, säger Håkan Wåhlstedt.

 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.