Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var han energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var han energiminister.

Pressmeddelande från Miljödepartementet

Pressinbjudan: Energikommissionen besöker Svenska Kraftnät

Publicerad

Energiminister Ibrahim Baylan, ordförande i Energikommissionen leder kommissionens tredje sammanträde i dag den 22 juni. Vid mötet, som äger rum hos Svenska Kraftnät, kommer generaldirektör Mikael Odenberg att ge en föredragning om utmaningarna för det svenska högspänningsnätet.

Vidare kommer professor Lars Nordström från KTH att inleda en diskussion om framtidens elsystem. Därefter kommer Energikommissionen att diskutera det kommande arbete, bland annat kommer en seminarieserie äga rum under hösten. Seminarierna ska ligga till grund för kommissionens fortsatta diskussioner om energipolitiken. 

Efter sammanträdet ges ledamöterna möjlighet att besöka Svenska kraftnäts kontrollrum. 

Energikommission tar fram framtidens energipolitik

Vid frågor om Energikommissionen vänligen kontakta Gunilla Andrée tfn 08-405 91 35.

Kontakt

Gunilla Hjalmarson
Pressekreterare hos energiminister Ibrahim Baylan
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var han energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var han energiminister.