Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Pressmeddelande från Finansdepartementet

Förlängt förordnande för landshövdingen på Gotland

Publicerad

Regeringen har idag beslutat att Cecilia Schelin Seidegårds förordnande som landshövding och chef för Länsstyrelsen i Gotlands län förlängs fr.o.m. den 1 januari 2016 t.o.m. den 31 december 2018.
Cecilia Schelin Seidegård har varit landshövding på Gotland sedan den 1 januari 2010.


Hennes nuvarande förordnande löper ut den 31 december i år.

Kontakt

Peter Skeppström
Pressekreterare hos civilminister Ardalan Shekarabi
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.