Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Pressmeddelande från Finansdepartementet

Förlängt förordnande för Skatteverkets generaldirektör

Publicerad

Regeringen har idag beslutat att förlänga Ingemar Hanssons förordnande som generaldirektör och chef för Skatteverket. Förlängningen gäller till den 31 augusti 2018.

Ingemar Hansson har varit Skatteverkets generaldirektör sedan den 17 februari 2010.

Kontakt

Fredrik Kornebäck
Pressekreterare hos finansminister Magdalena Andersson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Cecilia Garmer
Departementssekreterare/Skatte- och tullavdelningen
Telefon 08-405 53 96

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.