Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.

Pressmeddelande från Finansdepartementet

Per Bolund och Werner Hoyer inviger EIB:s nya kontor i Stockholm

Publicerad

Torsdag 26 november inviger finansmarknadsminister Per Bolund Europeiska investeringsbankens nya stockholmskontor. På plats finns EIB:s president Werner Hoyer och vice-president Jan Vapaavuori.

Program

Invigningstal av:

  • Werner Hoyer, president Europeiska investeringsbanken
  • Per Bolund, finansmarknadsminister
  • Jan Vapaavuori, vice-president Europeiska investeringsbanken

Avtäckning av plakett.

Tid: Torsdag 26 november kl. 17.30

Plats: Scandic Hasselbacken, Hazeliusbacken 20

Efter avtäckningen finns möjlighet att ställa frågor till Per Bolund, Werner Hoyer och Jan Vapaavuori. 

Föranmälan krävs. Medtag pressleg.

 

Kontakt

Mikaela Kotschack
Pressekreterare hos finansmarknads- och konsumentminister Per Bolund
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.