Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 till den 18 april 2016 var han bostads-, stadsutvecklings- och IT-minister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 till den 18 april 2016 var han bostads-, stadsutvecklings- och IT-minister.

Pressmeddelande från Näringsdepartementet

Digitalisering i fokus när industrisamtal hålls på Näringsdepartementet

Publicerad

I dag hålls årets första industrisamtal när branschföreträdare för svensk industri- och industrinära tjänstesektor bjudits in av närings- och innovationsminister Mikael Damberg för att föra samtal om digitalisering och konkurrenskraft.

Regeringens industrisamtal förs tillsammans med företrädare för industrin och med Almega som representerar tjänstesektorn i syfte att diskutera industrins framtidsutmaningar.

Dagens industrisamtal är koncentrerat kring digitaliseringen av Sverige och dess industri. It-minister Mehmet Kaplan kommer under samtalet att berätta om regeringens arbete med digitalisering som verktyg för att uppnå ett mer klimatsmart samhälle, fler jobb och fler bostäder.

Mikael Damberg kommer också under dagen att redogöra för regeringens nya industrialiseringsstrategi - Smart industri.

Kontakt

Ann Wolgers
Pressekreterare
Telefon (växel) 08-405 10 00
Hakim Belarbi
T.f. pressekreterare hos bostads- och digitaliseringsminister Peter Eriksson
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 till den 18 april 2016 var han bostads-, stadsutvecklings- och IT-minister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 till den 18 april 2016 var han bostads-, stadsutvecklings- och IT-minister.