Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Sverige kommer skicka nödhjälp till Grekland

Publicerad

Statsminister Stefan Löfven berättade på dagens EU-nämnd om regeringens vilja att genom Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) bistå Grekland.

– Det är en mycket allvarlig situation i Grekland. Alla medlemsstater måste se över vilka möjligheter man har att lämna stöd, säger inrikesminister Anders Ygeman.

– Sverige kommer att bistå Grekland, bland annat har Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) erbjudit sig att stödja med prefabricerade hus och tält, säger inrikesminister Anders Ygeman.

Kontakt

Victor Harju
Pressekreterare hos inrikesminister Anders Ygeman och justitie- och migrationsminister Morgan Johansson
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.