Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Pressmeddelande från Socialdepartementet

Göran Hägglund ny ordförande för Pensionsmyndigheten

Publicerad

Regeringen fattade på torsdagen beslut om ny ordförande för Pensionsmyndigheten. Ordförande och ny ledamot blir Göran Hägglund som tar över posten efter Peter Norman.

Göran Hägglunds förordnande gäller från och med den 20 september 2016 till och med den 31 december 2018.

– Göran Hägglund har lång och bred erfarenhet av att arbeta med pensionsfrågor och kommer bli en stor tillgång som ordförande för Pensionsmyndighetens styrelse, säger socialförsäkringsminister Annika Strandhäll.

Göran Hägglund var tidigare partiledare för Kristdemokraterna och Sveriges socialminister i regeringen Reinfeldt från år 2006 till år 2014.

Kontakt

Victor Harju
Pressekreterare hos socialminister Annika Strandhäll
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.