Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon arbetsmarknadsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon minister för strategi och framtidsfrågor samt nordiskt samarbete.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon klimat- och miljöminister samt vice statsminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var han energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon arbetsmarknadsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon minister för strategi och framtidsfrågor samt nordiskt samarbete.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon klimat- och miljöminister samt vice statsminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var han energiminister.

Regeringsombildning 25 maj 2016

Publicerad Uppdaterad

Nytillträdande statsråd

Miljöminister (Miljö- och energidepartementet): Karolina Skog (MP)

Bostads- och digitaliseringsminister (Näringsdepartementet): Peter Eriksson (MP)

EU- och handelsminister (Utrikesdepartementet): Ann Linde (S)

Förändringar per departement

Statsrådsberedningen

- Samordnings- och energiminister Ibrahim Baylan får ansvar för samordnings- och energifrågor.

- Minister för strategi- och framtidsfrågor samt nordiskt samarbete Kristina Persson entledigas.

- Regeringen inrättar en framtidskommitté under Statsrådsberedningen.

Arbetsmarknadsdepartementet

- Statsrådet Ylva Johanssons titel ändras till arbetsmarknads- och etableringsminister.

Finansdepartementet

- Civilminister Ardalan Shekarabi får ansvar för e-förvaltning.

Justitiedepartementet

- Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson får ansvar för vapenexportkontrollfrågor.

Miljö- och energidepartementet

- Miljöminister Karolina Skog tillträder med ansvar för miljöfrågor samt stadsmiljöavtalen, tillika departementschef.

- Klimat- och miljöminister Åsa Romson entledigas.

Näringsdepartementet

- Bostads- och digitaliseringsminister Peter Eriksson tillträder med ansvar för bostads- och digitaliseringsfrågor.

Utrikesdepartementet

- Minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat Isabella Lövin får ansvar för internationellt utvecklingssamarbete och klimatfrågor samt är vice statsminister, dock inte ställföreträdande statsminister.

- EU- och handelsminister Ann Linde tillträder med ansvar för EU- och handelsfrågor.

- Utrikesminister Margot Wallström får ansvar för Nordenfrågor.

Presskontakter för statsministern och nytillträdande statsråd

Statsminister Stefan Löfven

Anne Ekberg, pressekreterare tel. 072-542 69 40
Erik Nises, pressekreterare tel. 072-542 03 74

EU- och handelsminister Ann Linde

Darina Agha, pressekreterare tel. 072-708 16 27

Miljöminister Karolina Skog

Jesper Liveröd, pressekreterare tel. 073-052 92 32

Bostads- och digitaliseringsminister Peter Eriksson

Agneta Boström, pressekreterare tel. 070-260 24 84 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon arbetsmarknadsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon minister för strategi och framtidsfrågor samt nordiskt samarbete.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon klimat- och miljöminister samt vice statsminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var han energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon arbetsmarknadsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon minister för strategi och framtidsfrågor samt nordiskt samarbete.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon klimat- och miljöminister samt vice statsminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var han energiminister.