Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Samtal med Marocko

Publicerad

Inrikesminister Anders Ygemans statssekreterare Ann Linde har rest till den marockanska huvudstaden Rabat för samtal om de gemensamma utmaningarna i kampen mot terrorism, inklusive terroristresor i Syrien, migration och om återvändande av ensamkommande ungdomar från Marocko.

På resan har Ann Linde bland annat träffat vice inrikesministern Drais Cherki och ministern för marockaner bosatta utomlands och migrationsfrågor Anis Birou.

– Samtalen var mycket öppna och konstruktiva. När det gäller ensamkommande ungdomar kommer arbetet att föras i en bilateral arbetsgrupp på tjänstemannanivå. Kontaktpersoner från bägge länder kommer nu att driva det praktiska samarbetet vidare, säger Ann Linde, statssekreterare hos inrikesminister Anders Ygeman.

De båda länderna har kommit överens om att upprätthålla kontakter i syfte att undersöka möjligheterna att kunna lösa vissa problem med marockaner som uppehåller sig olagligt Sverige.

– Det är glädjande att det finns ett positivt samtalsklimat mellan länderna. Att det har påbörjats ett samtal på tjänstemannanivå är ett viktigt framsteg, säger inrikesminister Anders Ygeman.

Kontakt

Victor Harju
Pressekreterare hos inrikesminister Anders Ygeman och justitie- och migrationsminister Morgan Johansson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Rasmus Lenefors
Pressekreterare hos justitie- och migrationsminister Morgan Johansson
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.