Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Pressmeddelande från Statsrådsberedningen

Statsminister Stefan Löfven tar emot Chiles president Michelle Bachelet

Publicerad Uppdaterad

Tisdag den 10 maj tar statsminister Stefan Löfven emot Chiles president Michelle Bachelet för överläggningar i Rosenbad. De träffas för att bland annat diskutera frihandel, FN-politik, mänskliga rättigheter, klimat och jämställdhet. De kommer också att tala om en social dialog på arbetsmarknaderna runt om i världen för att gynna arbetsvillkor, produktivitet och samhällsutveckling.

Den 10–12 maj 2016 avlägger Chiles president Michelle Bachelet statsbesök i Sverige på inbjudan av H.M. Konungen. Detta är det första inkommande statsbesöket från Chile till Sverige.

Ur programmet den 10 maj

14.00 Statsministern tar emot i Rosenbad

Statsminister Stefan Löfven när president Michelle Bachelet anländer till Rosenbad. Fototillfälle i entrén.

Överläggningar. Fotopool – mötesrummet.

Undertecknande av samarbetsavtal. Fotopool – mötesrummet.

15.25 Pressträff Rosenbad

Statsministern och presidenten håller en gemensam pressträff i Bella Venezia.

Pressträffen hålls på engelska och webbsänds direkt på www.regeringen.se

Föranmälan

Föranmälan och/eller ansökan om plats i fotopool krävs.
Anmälan/ansökan görs via UD:s internationella presscenter. Mer detaljerad information om mötestider och -platser skickas till berörd media.

Föranmälan/ansökan om plats i fotopool

 

Kontakt

Boel Lindbergh
Chef UD:s internationella presscenter
Telefon 08-405 50 08
Mobil 072-735 50 08
e-post till Boel Lindbergh
Dan Lundqvist Dahlin
Pressekreterare hos statsminister Stefan Löfven
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.