Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Pressmeddelande från Utrikesdepartementet

Ann Linde besöker Haag för att diskutera handelspolitik, inre marknad och EU:s framtid

Publicerad

EU- och handelsminister Ann Linde besöker måndagen den 5 september Haag. Ann Linde träffar utrikesminister Bert Koenders, näringsminsiter Henk Kamp samt handel- och biståndsminister Lillianne Ploumen för att diskutera hur EU:s konkurrenskraft kan stärkas och samarbetet på den inre marknaden fördjupas. Även EU-arbetet i ljuset av Brexit kommer att diskuteras.

Under besöket i Haag kommer Ann Linde även att träffa och uppmuntra främjandearbetet med svenska företag inom Team Sweden.

- Nederländerna är en av våra viktigaste samarbetspartners i EU-arbetet. Jag vill fortsätta fördjupa detta samarbete genom att stärka det likasinnade arbetet i handelspolitiska frågor, särskilt nu när vi hör allt fler röster emot frihandel växa fram i Europa och USA, säger Ann Linde.

Program

Måndag den 5 september:

11.00 – 12.30   Bilaterala samtal med utrikesminister Bert Koenders

13.30 – 14.00   Bilaterala samtal med näringsminister Henk Kamp

16.30 – 17.15   Bilaterala samtal med handels- och biståndsminister Lillianne Ploumen

18.30                Arbetsmiddag med representanter från näringsutskottet, främjare från Team Sweden samt svenska företag.

Tisdag den 6 september:

Avresa

Presskontakt

Darina Agha
Pressekreterare hos EU- och handelsminister Ann Linde
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.