Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 20 januari 2019 var hon minister för högre utbildning och forskning.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 20 januari 2019 var hon minister för högre utbildning och forskning.

Nya forskningssatsningar ska möta globala samhällsutmaningar

Publicerad

I budgetpropositionen för 2017 avser regeringen att höja anslagen för forskning med syfte att möta prioriterade samhällsutmaningar. Anslagshöjningen kommer ske successivt, vara fullt utbyggd år 2020 och då omfatta 680 miljoner kronor årligen. Senare i höst kommer regeringen att presentera mandatperiodens forskningspolitiska proposition där satsningarna utvecklas ytterligare. Det ökade resurserna kommer tillföras Vetenskapsrådet, Rymdstyrelsen och Formas anslag.

Sverige och världen står inför ett antal stora samhällsutmaningar. Miljö- och klimatförändringarna, hållbart samhällsbyggande och hälsoutmaningen är några exempel. För att möta dessa utmaningar behövs forskningsbaserad kunskap. Regeringens ambition är att värna den fria forskningen samtidigt som forskningspolitiken prioriterar samhällsutmaningar som är relevanta för vår tid och vårt samhälle. Forskning kring klimat, hälsa och livsvetenskap, migration, digitalisering och ett hållbart samhällsbyggande kommer därför att få ökade resurser.

– Forskning som ytterligare stärker Sverige som kunskapsnation och vår världsledande position inom hälsoforskning och livsvetenskap behövs för att möta nya sjukdomar och förändrad smittspridning. Ett modernt samhällsbygge kräver kunskap för att möta utmaningar som till exempel migration, ett hållbart arbetsliv och antibiotikaresistens, säger Helene Hellmark Knutsson, minister för högre utbildning och forskning.

– En stark miljöforskning är avgörande för att uppfylla målsättningarna som slagits fast i Parisavtalet och i Agenda2030. Sverige har stor potential att vara en ledande forskningsnation och därigenom bidra till nya företag och jobbskapande. Vi ska exportera lösningarna – inte utsläppen, säger Isabella Lövin, minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat.

Modern forskning producerar allt mer data. Den snabba utvecklingen ställer ökade krav på allt kraftfullare och snabbare datorresurser. Därför bedömer regeringen att det behövs en satsning på digital infrastruktur för att öka kapaciteten att lagra, analysera och överföra data.

Rymdforskning ger oss ny och unik kunskap om livsbetingelserna på jorden och i universum. Forskning baserad på satellitdata om tillståndet på jorden, i haven och i atmosfären är helt avgörande för att förstå och hantera den globala klimat- och miljöutmaningen.

Presskontakt

Kristian Brangenfeldt
Pressekreterare hos Helene Hellmark Knutsson, minister för högre utbildning och forskning
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mikaela Kotschack Thurn
Pressekreterare hos minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister Isabella Lövin
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 20 januari 2019 var hon minister för högre utbildning och forskning.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 20 januari 2019 var hon minister för högre utbildning och forskning.