Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 20 januari 2019 var han landsbygdsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var hon infrastrukturminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 20 januari 2019 var han landsbygdsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var hon infrastrukturminister.

Pressmeddelande från Näringsdepartementet

Nu får snöskotern korsa gränsen till Norge

Publicerad

Regeringen har idag skrivit under ett avtal med Norge som tillåter svenska snöskoterförare att korsa gränsen mot Norge.

Under flera år har det varit problem för alla med svenskt förarbevis för snöskoter att passera den norska gränsen eftersom Norge inte har erkänt det svenska förarbeviset. Situationen har varit otillfredsställande eftersom det norska förarbeviset gällt i Sverige. Regeringen har därför förhandlat fram ett avtal med den norska regeringen som innebär att det svenska förarbeviset också är giltigt i Norge. Med det här beslutet förenklas både snöskoterturism till Norge och möjligheter för personer med svenskt förarbevis att söka jobb i Norge där skoterkörning ingår.

– Avtalet ger bättre förutsättningar för att skapa jobb och tillväxt i norra Sverige. Inte minst kopplat till vinterturismen. Det ökar gemenskapen mellan Sverige och Norge, säger infrastrukturminister Anna Johansson.

– Regeringen skapar nu lika bra förutsättningar för våra svenska snöskoteråkare för gränsöverskridande rörlighet som de norska har haft. Det här ser vi som en självklarhet, säger landsbygdsminister Sven-Erik Bucht.

Avtalet träder i kraft i mitten av december 2016.

Presskontakt

Maria Soläng
Pressekreterare
Telefon (växel) 08-405 10 00
Adriana Haxhimustafa
Pressekreterare hos infrastrukturminister Anna Johansson
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 20 januari 2019 var han landsbygdsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var hon infrastrukturminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 20 januari 2019 var han landsbygdsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var hon infrastrukturminister.