Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Inrikesminister Anders Ygeman besöker Malmö

Publicerad

Måndag den 13 februari besöker inrikesminister Anders Ygeman Malmö för att diskutera den senaste tidens utveckling. Anders Ygeman kommer bland annat att träffa kommunpolitiker, representanter från polisen och myndigheter samt göra ett besök i Rosengård.

10.00–12.00 Medverkan i kunskapsseminarium anordnat av Malmö stad om behovet av nationella och lokala insatser för att bekämpa den organiserade brottsligheten i Malmö.

12.00 Pressträff tillsammans med Katrin Stjernfeldt Jammeh, kommunstyrelsens ordförande
Plats: Lokalen View, Studio Meetingpoint, Nordenskiöldsgatan 24, Malmö

13.00–14.00 Besök i Rosengård. Möte med kommunpolis, områdespolis och stadsdelsvärdar för att diskutera arbetet för ökad trygghet i Rosengård. Gemensam promenad i området.
Plats: Polisstationen Öster, von Lingens väg 130 B, Malmö
Media är välkomna att delta.

14.00–18.00 Möten med polisen och andra myndigheter

Presskontakt

Miriam Abu Eid
Pressamordnare, Justitiedepartementet
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.