Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Ny biträdande chef för Säkerhetspolisen

Publicerad

Regeringen har i dag utsett Charlotte von Essen till ny biträdande säkerhetspolischef vid Säkerhetspolisen.

Förordnandet sträcker sig över sex år och Charlotte von Essen tillträder sin nya tjänst den 15 maj. Charlotte von Essen är i dag lagman vid Förvaltningsrätten i Uppsala och har en lång karriär vid Justitiedepartementet bakom sig, senast som rättschef.

– Med Charlotte von Essen får Säkerhetspolisen en skicklig och driven biträdande chef med mycket gott renommé, säger inrikesminister Anders Ygeman.

Presskontakt

Fredrik Persson
Pressekreterare hos inrikesminister Anders Ygeman
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.