Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Pressmeddelande från Socialdepartementet

Strandhäll till Torsby – kommunen med lägst sjukfrånvaro

Publicerad

Torsdag den 23 februari besöker socialförsäkringsminister Annika Strandhäll Torsby kommun och Karlstad. Torsby har den lägsta sjukfrånvaron bland Sveriges kommuner och har på ett decennium halverat sina sjuktal. Besöket fokuserar på kommunens hälsofrämjande och sjukskrivningsförebyggande arbete. Strandhäll deltar även på en av LO arrangerad försäkringskonferens i Karlstad.

- De flesta av Sveriges kommuner och landsting har mycket att lära av Torsby. Vi har alldeles för många i Sverige som blir sjuka på jobbet i offentlig sektor, säger socialförsäkringsminister Annika Strandhäll.

Ministern träffar Torsby kommun, företagshälsovården, fackliga företrädare, personal inom äldreomsorgen, utbildningsverksamheten och rehabiliteringen.

I Karlstad medverkar ministern på LO:s "Facket försäkrarkonferens" för att diskutera hur socialförsäkringssystemen kan förbättras.

Presskontakt

Victor Harju
Pressekreterare hos socialminister Annika Strandhäll
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.