Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Pressmeddelande från Finansdepartementet

Ardalan Shekarabi tar emot Spellicensutredningen

Publicerad

Fredagen den 31 mars överlämnar regeringens särskilde utredare Håkan Hallstedt spellicensutredningen till civilminister Ardalan Shekarabi. I samband med detta hålls en pressträff med Håkan Hallstedt, Ardalan Shekarabi och kulturutskottets ordförande Olof Lavesson (m).

Tid:
Plats: Pressrummet, Rosenbad

Regeringen beslutade den 24 september 2015 att tillsätta en utredning med uppdrag att ta fram förslag till en ny spelreglering som präglas av ett högt konsumentskydd, hög säkerhet i spelen och tydliga förutsättningar för att få verka på marknaden. I uppdraget ingick även att analysera vilken roll staten bör ha på en omreglerad spelmarknad.

Pressträffen kommer även webbsändas på regeringen.se.

Ta med presslegitimation.

Välkomna!

Presskontakt

Peter Skeppström
Pressekreterare hos civilminister Ardalan Shekarabi
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.