Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Pressmeddelande från Socialdepartementet

Socialförsäkringsministern deltar i Nordiska ministerrådsmötet i Oslo

Publicerad

Torsdagen den 30 mars deltar socialförsäkringsminister Annika Strandhäll vid Nordiska ministerrådsmötet för social- och hälsopolitik i Oslo. Ett av mötets teman är ”Norden och Europa – nordisk välfärdspolitik i ljuset av bland annat EU:s sociala pelare och Brexit”.

- De nordiska länderna har en lång tradition av samarbete och det är någonting som vi sätter stort värde på. Inte minst i en sådan omvälvande tid som det är för EU just nu, säger socialförsäkringsminister Annika Strandhäll.

Under förmiddagen kommer Strandhäll bland annat att besöka Norges Arbetsmarknads- och socialdepartement där man kommer att diskutera det norska arbetsmiljöarbetet kopplat till mobbning i arbetslivet. På mötet kommer även forskare från Statens arbetsmiljöinstitut (STAMI) att vara med.

Strandhäll  kommer under mötet bland annat att tala om vikten av sociala trygghetssystem för både tillväxt och jämlikhet. Hon kommer även att lyfta det sociala toppmöte om rättvisa jobb och tillväxt som Sveriges statsminister Stefan Löfven tillsammans med Europeiska kommissionens ordförande Jean-Claude Juncker har bjudit in till i Göteborg den 17 november 2017.

De nordiska regeringarnas samarbete inom social- och hälsosektorn leds av respektive nordiska social- och hälsoministrar som tillsammans utgör ministerrådsmötet.

Presskontakt

Victor Harju
Pressekreterare hos socialminister Annika Strandhäll
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.