Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Gränskontroller vid inre gräns förlängs

Publicerad

Regeringen har i dag beslutat att förlänga den återinförda gränskontrollen vid vissa hamnar i Skåne och Västra Götaland samt vid Öresundsbron.

Polismyndigheten ska fortsätta bedriva gränskontroll den 11 maj. EU:s ministerråd planerar att samma dag anta en rekommendation om förlängning av gränskontrollerna vid inre gräns, i enlighet med artikel 29 i kodexen om Schengengränserna(1). Under förutsättning att rådet fattar detta beslut, ska Polismyndigheten också fortsätta genomföra gränskontroll från och med den 12 maj och under hela den tidsperiod som rådet rekommenderar.

Rådets rekommendation baseras på EU-kommissionens förslag av den 2 maj om att gränskontrollen vid inre gräns förlängs i högst sex månader(2). Kommissionen grundar sitt förslag på bedömningen att ett allvarligt hot mot den allmänna ordningen och inre säkerheten samt Schengenområdets övergripande funktionssätt alltjämt föreligger. Regeringen delar kommissionens bedömning.

Gränskontrollen ska även fortsättningsvis vara begränsad till vad som är nödvändigt och regelbundna omprövningar ska göras för att anpassa kontrollen efter behovet.

 

____________
1) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/399 av den 9 mars 2016 om en unionskodex om gränspassage för personer (kodex om Schengengränserna).

2) Kommissionens förslag till rådet om genomförandebeslut med en rekommendation om tillfälliga kontroller vid de inre gränserna under exceptionella omständigheter som utgör en risk för det övergripande funktionssättet för Schengenområdet. KOM (2017) 226 slutlig.

Presskontakt

Miriam Abu Eid
Pressamordnare, Justitiedepartementet
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Genväg