Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Näringsdepartementet

Annika Stenberg ny generaldirektör till Bolagsverket

Publicerad

Regeringen har utsett Annika Stenberg till generaldirektör för Bolagsverket. Hon tillträder sin befattning den 21 augusti 2017.

– Annika Stenberg har en lång och bred erfarenhet av ledarskap efter flera ledande befattningar inom Rikspolisen, Skatteverket och Kronofogdemyndigheten. Hon har varit drivande bakom förändringsarbete och verksamhetsutveckling på dessa myndigheter. Annika har även arbetat med ökad digitalisering och e-tjänster, högaktuella områden för Bolagsverket, säger innovations- och näringsminister Mikael Damberg.

Annika Stenbergs förordnande gäller från och med 21 augusti 2017 till och med 20 augusti 2023.

Presskontakt

Daniel Ferreira
Pressekreterare hos närings- och innovationsminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.