Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon miljöminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon miljöminister.

Statsminister Stefan Löfven besöker Kina

Publicerad

Den 26-28 juni reser statsminister Stefan Löfven till Kina. Med på resan är flera statsråd och en näringslivsdelegation med fokus på grön innovation och hållbarhet. Statsministern kommer också att ha överläggningar med Kinas premiärminister Li Keqiang och tala på World Economic Forum.

Kina är en av världens största ekonomier och står för en stor del av den globala tillväxten. I Kina finns också en stor efterfrågan på grön innovation för att ställa om samhället i en mer hållbar riktning.

Sverige är världsledande på området och statsministern leder därför en delegation inom regeringens Team Sweden-satsning med företag och myndigheter med kompetens som efterfrågas i Kina. Med på resan är närings- och innovationsminister Mikael Damberg, EU- och handelsminister Ann Linde och miljöminister Karolina Skog.

Statsministern är också inbjuden att tala på World Economic Forum i Dalian och kommer att ha överläggningar med Kinas premiärminister Li Keqiang. Statsministern kommer också att träffa kinesiska näringslivsföreträdare och civilsamhällets aktörer.

Inför resan kommer det anordnas en pressbriefing. Datum för denna och ett mer detaljerat program meddelas senare.

Frågor om visum ställs till den svenska ambassaden i Peking.

Presskontakt

Jonatan Holst
Pressekreterare hos statsminister Stefan Löfven
Telefon (växel) 08-405 10 00
Gabriella Augustsson
Presskontakt på ambassaden i Peking
Telefon +86 186 1177 3834
e-post till Gabriella Augustsson
Yuchen Wu
Presskontakt på ambassaden i Peking
Telefon +86 186 0115 6607
e-post till Yuchen Wu

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon miljöminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon miljöminister.