Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Statsministern tar emot Aung San Suu Kyi i Stockholm

Publicerad

Måndagen den 12 juni tar statsminister Stefan Löfven emot Myanmars statskansler (State Counsellor) Aung San Suu Kyi i Rosenbad. De träffas för att bland annat diskutera de bilaterala relationerna mellan Sverige och Myanmar.

Aung San Suu Kyi kommer under sitt två dagar långa besök i Sverige även att ha bilaterala samtal med utrikesminister Margot Wallström, EU- och handelsminister Ann Linde samt ministern för internationellt utvecklingssamarbete och klimat, Isabella Lövin. Hon kommer också att hålla ett anförande i riksdagen på inbjudan av talman Urban Ahlin.

Ur programmet för besöket

Måndag 12 juni

Förmiddagen
Utrikesminister Margot Wallström tar emot Aung San Suu Kyi på Utrikesdepartementet. Efter inledande samtal följer en arbetslunch.
Fototillfälle vid ankomst.

Tidig eftermiddag
Statsminister Stefan Löfven tar emot Aung San Suu Kyi i Rosenbad.
Fototillfälle vid ankomst i entrén i Rosenbad.
Fotopool vid mötets inledning.
Gemensam pressträff.

Sen eftermiddag
Möte med EU- och handelsminister Ann Linde på Utrikesdepartementet, följt av möte med ministern för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister Isabella Lövin.

Tisdag 13 juni

Förmiddagen
Aung San Suu Kyi håller ett anförande i riksdagen.
Fototillfälle vid ankomst.
Medierepresentanter med riksdagsackreditering har möjlighet att närvara vid anförandet.

Föranmälan

För media krävs föranmälan och/eller ansökan om plats i fotopool. Anmälan/ansökan görs via UD:s internationella presscenter senast söndagen den 11 juni kl. 15.00. Mer detaljerad information om mötestider och -platser skickas till berörd media.

Föranmälan / ansökan om plats i fotopool

Kontakt

Nina Kefi
Pressamordnare, Statsrådsberedningen
Telefon (växel) 08-405 10 00
Darina Agha
Pressekreterare hos EU- och handelsminister Ann Linde
Telefon (växel) 08-405 10 00
Annika Flensburg
Pressekreterare hos minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister Isabella Lövin
Telefon (växel) 08-405 10 00
Boel Lindbergh
Chef UD:s internationella presscenter
Telefon 08-405 50 08
Mobil 072-735 50 08
e-post till Boel Lindbergh

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.