Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Pressmeddelande från Socialdepartementet

Agneta Karlsson ny statssekreterare hos Annika Strandhäll

Publicerad

Agneta Karlsson, tidigare statssekreterare hos Gabriel Wikström, fortsätter som statssekreterare med ansvar för sjukvård, folkhälsa och idrott.

Agneta Karlsson kommer att arbeta tillsammans med nuvarande statssekreterare Therese Svanström Andersson som fortsatt kommer ansvara för bland annat socialförsäkringsfrågor, pensioner, ekonomisk familjepolitik samt styrnings- och ledningsfrågor på Socialdepartementet.

– Agneta Karlsson har en gedigen erfarenhet av hälso- och sjukvårdsområdet. Att ha hennes kompetens inom dessa områden skapar en god grund för regeringens fortsatta arbete med att förbättra och modernisera sjukvården samt med att utjämna hälsoklyftorna, säger socialminister Annika Strandhäll.

– Jag är glad över att få förtroendet att tillsammans med socialminister Annika Strandhäll fortsätta att bidra till minskade hälsoklyftor och en modern och patientnära sjukvård, säger Agneta Karlsson.

Agneta Karlsson tillträder som statssekreterare hos Annika Strandhäll omgående.

Presskontakt

Victor Harju
Pressekreterare hos socialminister Annika Strandhäll
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.