Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Pressmeddelande från Utrikesdepartementet

Ann Linde leder Team-Sweden-delegation till Mexiko

Publicerad

EU- och handelsminister Ann Linde besöker Mexiko den 8–10 oktober för att träffa regerings- och näringslivsrepresentanter. Linde deltar även i seminarium med fokus på olika delar av hållbar stadsutveckling, samt vid en mottagning om handel och hållbart företagande.

Mexiko är ett av de 26 prioriterade länderna i regeringens exportstrategi. Landet är Sveriges näst största exportmarknad i Latinamerika men är på god väg att bli den största.

– Resan fokuserar på att främja svenska lösningar för smarta städer och jag hoppas kunna bidra till fördjupat samarbete med Mexiko, genom att öppna dörrar för svenska exportföretag, säger Ann Linde.

Ann Linde kommer bland annat att delta i flera seminarier organiserade av "World Resources Institute", som fokuserar på olika delar av hållbar stadsutveckling. Hon kommer att belysa hur svenska världsledande systemlösningar inom infrastruktur, hållbarhet och innovation kan bidra till att möta efterfrågan på långsiktiga och smarta investeringar i Mexiko. Linde träffar även Mexikos utrikesminister Videgaray, ekonomiminister Guajardo samt energiminister Coldwell.

Ann Linde kommer vidare att medverka och tala tal på en mottagning om hållbart företagande "Corporate Social Responsibility" på det svenska residenset.

Presskontakt

Darina Agha
Pressekreterare hos EU- och handelsminister Ann Linde
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.