Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Pressmeddelande från Utrikesdepartementet

Oscar Stenström besöker Azerbajdzjan med handelsdelegation inom energi och transporter

Publicerad

Den 8 november besöker EU- och handelsministerns statssekreterare Oscar Stenström Azerbajdzjan med en svensk företagsdelegation. Syftet med resan är att främja svenska företags exportchanser till Azerbajdzjan och lyfta frågor om hållbart företagande. Under besöket kommer Stenström bland annat att träffa representanter från energiministeriet och transportministeriet samt det azerbajdzjanska flygbolaget Azerbajdzjan Airlines.

– Idag planeras för stora investeringar inom energi- och transportsektorerna i Azerbajdzjan, vilket gör landet till en intressant marknad för svenska bolag i dessa branscher, säger Oscar Stenström.

I samband med besöket genomför Business Sweden ett affärsseminarium med fokus på affärsklimat och hållbart företagande (CSR) tillsammans med de deltagande svenska företagen.

Presskontakt

Darina Agha
Pressekreterare hos EU- och handelsminister Ann Linde
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.