Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsminister Stefan Löfven besöker Västernorrland

Publicerad

Den 5 december reser statsminister Stefan Löfven till Västernorrland för att besöka Kramfors och Bollstabruk. Med på resan är civilminister Ardalan Shekarabi.

Program:

13.30 Statsministern och civilministern besöker Bearbetningscenter

Plats: Gränsgatan 60, Kramfors

Statsministern och civilministern träffar anställda och företagsledning för ett samtal om nyindustrialisering och kompetensförsörjning. Media är välkomna att delta för att fotografera.

14.15 Statsministern och civilministern besöker samlingslokalen Kramforshjärtat

Plats: Kramforshjärtat, Limstagatan 13, Kramfors

Statsministern och civilministern träffar kommunala företrädare och civilsamhällets aktörer för att diskutera förutsättningarna för kommunal och statlig service på landsbygden. Därefter har de båda en pressträff cirka 14.45.

18.00 Öppet möte i Bollsta Folkets Hus

Plats: Folkets hus, Tunsjövägen 4, Bollstabruk

Statsministern deltar på ett öppet möte på Folkets Hus i Bollstabruk. Media är välkomna att delta för att fotografera.

Presskontakt

Jonatan Holst
Pressekreterare hos statsminister Stefan Löfven
Telefon (växel) 08-405 10 00
Matilda Glas
Pressekreterare hos civilminister Ardalan Shekarabi
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.