Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Pressmeddelande från Finansdepartementet

Tillitsbaserad styrning i statliga myndigheter

Publicerad

Nu tar regeringen nästa steg i arbetet med tillitsbaserad styrning i det offentliga Sverige genom att besluta om ett tilläggsuppdrag till Tillitsdelegationen. Uppdraget innebär att delegationen även ska genomföra projekt som fokuserar på att utveckla de statliga myndigheternas interna arbete med tillitsbaserad styrning.

Enligt uppdraget ska Tillitsdelegationen genomföra projekt som syftar till att ge stöd till statliga myndigheter som vill utveckla verksamheten med målet att uppnå en mer tillitsbaserad styrning vid myndigheten. Regeringen välkomnar alla myndigheter att delta i arbetet.

- Lärare ska ägna sig åt undervisning, polisen åt brottsbekämpning och handläggare på våra stora myndigheter åt kärnverksamheten. Alltför mycket tid läggs åt administration och att fylla i blanketter. Vi måste låta proffsen vara proffs och detta gäller inte minst medarbetare på våra statliga myndigheter. Därför beslutar idag regeringen om att utöka Tillitsdelegationens uppdrag till att omfatta även statliga myndigheter. Hela offentlig sektor ska präglas av en tillitsbaserad styrning, säger civilminister Ardalan Shekarabi.

- Jag är mycket glad över förtroendet. Vi har hittat ett bra arbetssätt som kombinerar traditionellt utredningsarbete med ett aktivt utåtriktat främjande. Vårt nära samarbete med forskarsamhället under ledning av vår forskningsledare Louise Bringselius är också mycket värdefullt i det fortsatta uppdraget med myndigheter, säger Tillitsdelegationens ordförande Laura Hartman.

Presskontakt

Matilda Glas
Pressekreterare hos civilminister Ardalan Shekarabi
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.