Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Pressmeddelande från Utrikesdepartementet

Sverige värd för global jämställdhetskonferens 15-17 april

Publicerad

Ledare från hela världen samlas i Stockholm för att öka takten i det globala jämställdhetsarbetet. Under Stockholm Forum on Gender Equality möts nära 500 nyckelpersoner från civilsamhällesorganisationer, regeringar, näringsliv samt akademi. Målet är att hitta lösningar, ta nya initiativ och etablera samarbeten för att stärka det internationella arbetet för jämställdhet.

Utrikesminister Margot Wallström, vice statsminister och minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat Isabella Lövin och EU- och handelsminister Ann Linde liksom Svenska institutets generaldirektör Annika Rembe står värdar för forumet som arrangeras av Utrikesdepartementet och Svenska institutet.

Konferensen äger rum i en avgörande tid. Trots framsteg är ojämställdhet och diskriminering av flickor och kvinnor en av de största människorättsutmaningarna i vår tid. Forumet mobiliserar krafter för att uppnå de Globala målen, Agenda 2030, och kommer att fokusera på kritiska frågor som rör kvinnors och flickors rättigheter, representation och tillgång till resurser.

– Stärkta rättigheter, ökad representation och mer resurser till kvinnor och flickor innebär mer fred, säkerhet och välstånd för världen. En feministisk utrikespolitik är vägen framåt. Med denna konferens skapar vi en möjlighet för gräsrötter och högnivådeltagare från hela världen att träffas, dela kunskap och inspirera politiska ledare, säger utrikesminister Margot Wallström.

– När vi stärker kvinnor och flickor stärker vi länder och bidrar till att utrota fattigdom. Det börjar med att ge varje kvinna och flicka rätten att bestämma över sin egen kropp, säger Isabella Lövin, minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat.

– Ökad jämställdhet bidrar till tillväxt och välstånd i alla länder, oavsett utvecklingsnivå. Denna insikt bör styra all ekonomisk politik, inklusive handelspolitik, säger EU- och handelsminister Ann Linde.

– Vi ser framgångar men också rörelser som vill begränsa kvinnors och flickors rättigheter och utrymme. Därför är forumet så viktigt. Vi behöver samla krafter, dela erfarenheter och sprida genombrott som gör skillnad för såväl individen som samhället i stort, säger Annika Rembe, generaldirektör Svenska institutet.

Omkring 500 deltagare väntas från olika delar av världen. Under forumet kommer deltagarna att identifiera de största utmaningarna för jämställdhetsarbetet idag liksom möjliga lösningar. De kommer dela erfarenheter och goda exempel samt bygga nätverk. Resultat liksom nya initiativ från forumet ska tas vidare i lokala kontexter i form av inspiration och praktiska redskap.

Datum: 15-17 april.

Plats: Stockholm, Sverige, Stockholm City Conference Center

För mer information och medieackreditering besök:

GenderEqualWorld 

#GenderEqualWorld
#StockholmGenderForum

Kontaktperson på Svenska institutet:

Anna Knutsson
Pressekreterare på Svenska institutet
+46 73-336 89 47
[email protected]

Presskontakt

Katarina Hellström
Politiskt sakkunnig hos minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat Isabella Lövin
Telefon (växel) 08-405 10 00
Darina Agha
Pressekreterare hos EU- och handelsminister Ann Linde
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.