Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Pressmeddelande från Näringsdepartementet

Bostadsminister Peter Eriksson besöker snickarlärlingsprogram för kvinnor

Publicerad

Torsdagen den 8 mars besöker Peter Eriksson Hentverkarna, som är ett snickarlärlingsprogram för kvinnor i på Ikanos bostadsbyggprojekt i Gustavsberg utanför Stockholm.

Deltar gör även Byggnads ordförande Johan Lindholm, Byggindustriernas projektledare för branschrekrytering Elin Kebert och Emmelie Renlund från Byggnads kvinnliga nätverk Näta

Media är välkomna att delta på besöket som pågår kl 12.45-14.15

Anmälan sker till Carl-Martin Vikingsson, pressekreterare hos bostadsminister Peter Eriksson

Adress: Wilhelm Kåges gata

 

Presskontakt

Carl-Martin Vikingsson
Pressekreterare hos bostads- och digitaliseringsminister Peter Eriksson
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.