Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Näringsdepartementet

Integration och ungt företagande i fokus när näringsministern besöker Kalmar och Mörbylånga 14 mars

Publicerad

Närings- och innovationsminister Mikael Damberg inviger mässan för unga företagare, ”Entreprenörskap på riktigt”, i Kalmar. Sedan åker han till Mörbylånga och träffar flera företag.

Tid:

"Entreprenörskap på riktigt" arrangeras av Ung företagsamhet och riktar sig till gymnasieelever i Kalmar län. Mikael Damberg inviger mässan och deltar också ett lunchseminarium tillsammans med företagare i länet.

I Mörbylånga träffar han fotbollsföreningen Färjestadens GoiF, som arbetar med integrationen i Mörbylånga kommun. Han gör också ett besök på Guldfågeln. Dagen avslutas med ett möte tillsammans med allmänhet och företagarförening om hur landsbygden kan fortsätta utvecklas.

Journalister är välkomna att vara med på besöken.

Program 14 mars

11.00 Invigning Ung företagsamhet på riktigt, Kalmar Sportcenter
14.00 Färjestadens GoiF
15.00 Arbetsmarknads- och Integrationsenheten Mörbylånga
16.00 Företagsbesök Guldfågeln
18.30 Öppet möte

För mer information kontakta pressekreterare Daniel Ferreira. 

Presskontakt

Daniel Ferreira
Pressekreterare hos närings- och innovationsminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.