Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Pressmeddelande från Utrikesdepartementet

Statssekreterare Oscar Stenström besöker Australien

Publicerad

Oscar Stenström, statssekreterare hos EU- och handelsminister Ann Linde, besöker Australien den 13-15 mars.

Statssekreterare Stenström kommer under sitt besök i Australien att möta regeringsföreträdare för att diskutera aktuella handelspolitiska frågor och främja svensk export. Under besöket kommer han även att besöka Adelaide tillsammans med en svensk företagsdelegation och bland annat delta i samtal om innovationssamarbete med Australien inom hållbar gruvindustri.

- Australien är en exportmarknad av växande betydelse för svenska företag. Genom besöket vill jag stärka de svenska företagens positioner inom prioriterade marknadsområden, bland dem digital hälsa, hållbar gruvdrift och försvarsindustri, säger Oscar Stenström.

Presskontakt

Darina Agha
Pressekreterare hos EU- och handelsminister Ann Linde
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.