Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Pressmeddelande från Utrikesdepartementet

Fokus på ungdomars delaktighet när EU- och handelsminister Ann Linde besöker Ystad

Publicerad

Den 18 april 2018 ingår EU- och handelsminister Ann Linde ett EU-handslag med Ystads kommun, Simrishamns kommun, Sjöbo kommun, Tomelilla kommun och Sydöstra Skånes samarbetskommitté.

Tid:
Plats: Ystads teater, Sjömansgatan 13, Ystad

Med detta EU-handslag har 77 aktörer anslutit sig till arbetet för att stärka delaktigheten, kunskapen och engagemanget i Sverige för EU-relaterade frågor.

- Det är glädjande att de sydskånska aktörerna väljer att prioritera ungdomars delaktighet i EU, säger EU- och handelsminister Ann Linde.

- Ungdomar är en viktig målgrupp även i regeringens delaktighetsarbete. Under 2018 kommer vi bland annat fördubbla antalet EU-skolambassadörer – för att öka kunskapen om EU i skolan, säger Ann Linde.

I samband med EU-handslaget kommer EU- och handelsministern även att diskutera EU och demokrati med ungdomsrepresentanter från de olika kommunerna.

Presskontakt

Darina Agha
Pressekreterare hos EU- och handelsminister Ann Linde
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.