Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Näringsdepartementet

Näringsminister Mikael Damberg besöker Göteborg

Publicerad

Tisdag 10 april och onsdag 11 april är närings- och innovationsminister Mikael Damberg i Göteborg. Han kommer bland annat att tala på Business Arena och delta på ett frukostseminarium på Västsvenska Handelskammaren.

Tisdag 10 april

Mikael Damberg håller ett anförande på Business Arena Göteborg, en kongress för beslutsfattare i fastighetsbranschen och samhällsbyggnadssektorn
Tid: 10 april klockan 09.10
Plats: Gothia Towers, Mässans gata 24

Mikel Damberg träffar företrädare från företagen Alecta och Elof Hansson, som står bakom Global Business Gate, en mötesplats för internationella affärer och handel som ska stå klart 2021
Tid: 10 april klockan 10.00
Plats: Första Långgatan 17

Onsdag 11 april

Mikael Damberg deltar på frukostseminarium på Västsvenska Handelskammaren
Tid: 11 april klockan 07.30
Plats: Parkgatan 49

För mer information eller intervjuförfrågningar kontakta pressekreterare Daniel Ferreira.

Presskontakt

Daniel Ferreira
Pressekreterare hos närings- och innovationsminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Prenumerera på Näringsdepartementets nyheter