Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon miljöminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon miljöminister.

Regeringen presenterar innovativ textilnyhet i Borås

Publicerad

Den 10 april besöker miljöminister Karolina Skog och närings- och innovationsminister Mikael Damberg Borås. Temat för resan är textilier, hållbarhet och innovation. Regeringen kommer också att presentera en nyhet om Högskolan i Borås.

Tid:
Plats: Textile Fashion Center, Högskolan i Borås, Skaraborgsvägen 3

Program

12.30–13.00 Närings- och innovationsminister Mikael Damberg och miljöminister Karolina Skog presenterar en nyhet om Högskolan i Borås

Lokal: Hörsalen i Textilmuseet

14.00–14.20 Närings- och innovationsminister Mikael Damberg talar

14.20–15.00 Mikael Damberg deltar i panel om cirkulär ekonomi

15.00–15.30 Innovationsriksdagen lämnar över sitt innovationsmanifest till statsråden

16.20–16.40 Miljöminister Karolina Skog talar

16.40–17.00 Karolina Skog deltar i panel om innovationsmiljöer och hållbara jobb

Presskontakt

Jakob Lundgren
Pressekreterare hos miljöminister Karolina Skog
Telefon (växel) 08-405 10 00
Daniel Ferreira
Pressekreterare hos närings- och innovationsminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon miljöminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon miljöminister.