Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019
Anna Ekström diskuterar demokrati med Sveriges ungdomsorganisationer (LSU)
Publicerad
Unga och demokrati står i fokus när ungdomsminister Anna Ekström medverkar i LSU Forum, torsdagen den 24 maj i Stockholm.
Tid:
Plats:
Kungliga Myntkabinettet, Slottsbacken 6, Stockholm
Vilken är den största politiska frågan som unga bör engagera sig i? Hur kan ungdomsrörelsen organisera sig och vilken betydelse har det för Sveriges framtid? Finns det goda exempel från Sveriges grannländer? Det är några av frågorna som kommer att diskuteras under samtalet med Anna Ekström när Sveriges ungdomsorganisationer möts i Stockholm. Konferensen är internationell med deltagare även från nordiska och baltiska syskonorganisationer.
LSU har fått pengar av Nordiska barn- och ungdomskommittén (NORDBUK) för att genomföra ett projekt under det svenska ordförandeskapet i Nordiska ministerrådet 2018. Fokus för projektet är ungas förutsättningar för organisering i Norden och Baltikum.
Tid för intervju finns – vänligen kontakta Adriana Haxhimustafa.
Presskontakt
Tf. pressekreterare hos gymnasie- och kunskapslyftsminister Anna Ekström
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 070-266 31 05
e-post till Adriana Haxhimustafa