Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Pressmeddelande från Näringsdepartementet

Exportcentrum i Anderstorp får grön flagg

Publicerad

På onsdag den 30 maj inviger statssekreterare Alf Karlsson i samband med att han besöker Anderstorps årliga företagsmässa ”Affärsracet Opportunities” Jönköpings läns regionala exportcentrum.

Tid:
Plats: Scandinavian Raceway, Anderstorp

Anderstorp är starkt förknippat med motorsport i Sverige och det är här som Jönköpings läns regionala exportsamverkan kommer att ha sin depå. I samband med att bostads- och digitaliseringsminister Peter Erikssons statssekreterare Alf Karlsson inviger företagsmässan "Affärsracet Opportunities" på Scandinavian Raceway, flaggar han även igång starten för länets exportsamverkan.

Tillväxtverket ska på regeringens uppdrag och inom ramen av exportstrategin skapa ett exportcentrum i Sveriges alla län/regioner.

Affärsracet på Scandinavian Raceway är en mässa som synliggör och marknadsför Gnosjöregionens näringsliv

Media är välkomna att delta i invigningen.

Program för den 30 maj:

Invigning av företagsmässa Jönköpings läns exportcentrum
Tid: kl. 9.00
Plats: Scandinavian Raceway, Anderstorp

Presskontakt

Carl-Martin Vikingsson
Pressekreterare hos bostads- och digitaliseringsminister Peter Eriksson
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.