Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Näringsdepartementet

Näringsministern besöker Göteborg fredag 25 maj på temana trygghet, språkträning och företagande

Publicerad

Närings- och innovationsminister Mikael Damberg besöker Göteborg fredagen den 15 maj. Han kommer bland annat träffa lärare och elever på Angeredsgymnasiet och titta på deras trygghetsarbete, besöka byggföretaget Skanska för att ta del av företagets språkträning för nyanlända praktikanter och tala på Företagarnas kongress.

Klockan 9.00 Talar på Företagarnas kongress
Plats: Svenska Mässan, Mässans gata/Korsvägen

Klockan 10.20 Besöker Consumiq, företaget som står bakom en snabbväxande app för matlistor
Plats: Kyrkogatan 15

Klockan 11.40 Besöker Angeredsgymnasiet och äter lunch med lärarna, tar del av trygghetsarbetet – bland annat nya trygghetskameror – och talar inför gymnasieelever
Plats: Grepgatan 9

Klockan 13.50 Besöker byggföretaget Skanska för att ta del av ett projekt med språkträning i fokus, där praktikanter som är nyanlända får språkträning. De som lyckas med språkträningen har också fått jobb.
Plats: Kvibergs Broväg

För mer information eller intervjuförfrågningar kontakta pressekreterare Daniel Ferreira.

Presskontakt

Daniel Ferreira
Pressekreterare hos närings- och innovationsminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.