Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Pressmeddelande från Näringsdepartementet

Digitaliseringsrapport från OECD överlämnas

Publicerad

På fredag den 15 juni överlämnar OECD en rapport om digitaliseringens utveckling i Sverige till Peter Eriksson.

Tid:
Plats: Näringsdepartementet, Mäster Samuelsgatan 70

OECD har på uppdrag från regeringen tagit fram en särskild fördjupningsstudie av den digitala transformationen i Sverige. I rapporten presenteras internationella jämförelser och rekommendationer för nationella åtgärder.

På pressträffen medverkar digitaliseringsminister Peter Eriksson och Andrew Wyckoff, direktör vid OECD. Media är välkomna att delta. Överlämning och pressträff följs av ett fördjupande seminarium kring rapporten.

Tid: Kl. 08.45
Plats: Näringsdepartementet, Mäster Samuelsgatan 70, Stockholm

Anmälan sker till pressekreterare Carl-Martin Vikingsson. Medtag legitimation.

Presskontakt

Carl-Martin Vikingsson
Pressekreterare hos bostads- och digitaliseringsminister Peter Eriksson
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.