Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Pressmeddelande från Utrikesdepartementet

Ann Linde besöker Visby

Publicerad

Imorgon den 7 augusti 2018 besöker EU- och handelsminister Ann Linde Visby. Hon kommer tillsammans med Almi och Science Park att träffa företaget ImseVimse som tillverkar och exporterar textiler. Ann Linde kommer även att besöka Medeltidsveckan i Visby.

– Vi kommer att öppna ett Exportcentra på Gotland under hösten enligt regeringens exportstrategi. Jag ser fram emot att höra hur ett Exportcentra skulle kunna underlätta för företag på Gotland att exportera mer. Sverige är ett exportberoende land och vi vill få fler företag att exportera för att skapa fler jobb och tillväxt i Sverige, säger EU- och handelsminister Ann Linde.

Program:

  • Kl 13.15-14.15 Besök på företaget ImseVimse

Företaget med hållbarhetsfokus grundades 1988 – tillverkar och exporterar textiler till över 50 länder, mycket genom e-handel.

Öppet för media

  • Kl 15.00-16.00 Besök på Medeltidsveckan

Öppet för media.

Presskontakt

Darina Agha
Pressekreterare hos EU- och handelsminister Ann Linde
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.