Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Pressmeddelande från Socialdepartementet

Annika Strandhäll till Göteborg

Publicerad

Den 14–15 augusti befinner sig socialministern i Göteborg. På agendan står möte med PRO samt verksamhetsbesök vid akutavdelningen på Sahlgrenska Universitetssjukhuset, geriatriken vid Mölndals sjukhus samt på hemtjänstcentraler.

Under förmiddagen på onsdag sker besöken tillsammans med statsministern. Media är välkommen att delta.

För mer information och intervjuförfrågningar, kontakta pressekreterare Jakob Andersson.

Program

Tisdag 14 augusti
13.30 Besök hos PRO, Olof Asklunds gata 6–10

Onsdag 15 augusti
09.00 Verksamhetsbesök vid akutavdelningen på Sahlgrenska Universitetssjukhuset tillsammans med statsministern, Blå stråket 5

11.00 Verksamhetsbesök på hemtjänstcentralen i Västra Göteborg tillsammans med statsministern, St. Gabriels Kyrka, Björkhöjdsgatan 24

12.00 Tid för media

12.50 Verksamhetsbesök på hemtjänsten i Mölndal, Pinnharvsgatan 1 F

14.40 Verksamhetsbesök vid avdelningen för geriatrik på Mölndals sjukhus, T-husets entré, Länsmansgatan

 

Presskontakt

Jakob Andersson
Pressekreterare hos socialminister Annika Strandhäll
Telefon 072-450 41 85
e-post till Jakob Andersson

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Prenumerera på Socialdepartementets nyheter