Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Pressmeddelande från Socialdepartementet

Annika Strandhäll till Västerbotten och Jämtland

Publicerad

Den 21–22 augusti besöker socialministern ett flertal orter på vägen mellan Umeå och Östersund. På agendan står verksamhetsbesök och diskussioner gällande bland annat hälsa och pensioner.

Media är välkommen att närvara. För mer information och intervjuförfrågningar, kontakta pressekreterare Jakob Andersson.

Program

Tisdag 21 augusti

10.00 Besök på Mariehems hälsocentral
Morkullevägen 9, Umeå

12.00 Träff med löntagare från Kommunal, Vision, Lärarfacken och Vårdförbundet som snart går i pension
Sessionssalen, kommunhuset Bjurholm

15.30 Öppet möte på PRO Åsele
Storgatan 31, Åsele

Onsdag 22 augusti

8.45 Verksamhetsbesök på Familjecentralen i Strömsund
Lagmansgatan 60

9.10 Verksamhetsbesök på öppen förskola i Strömsund,
Hembygdsgården, Kyrkgatan

9.40 Tid för media
Hembygdsgården, Kyrkgatan

10.00 Verksamhetsbesök på Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen
Storgatan 4, Strömsund

Presskontakt

Jakob Andersson
Pressekreterare hos socialminister Annika Strandhäll
Telefon 072-450 41 85
e-post till Jakob Andersson

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Prenumerera på Socialdepartementets nyheter