Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Pressmeddelande från Socialdepartementet

Strandhäll till hälsotoppmöte i Kazakstan

Publicerad

Den 25–26 oktober deltar socialminister Annika Strandhäll på ett hälsotoppmöte i Kazakstans huvudstad Astana. Resans huvudsyfte är att lyfta frågan om hälso- och sjukvård för alla samt utvecklingen av den nära vården, primärvården. Sverige kommer även aktivt att lyfta frågor om antibiotikaresistens.

Den första globala primärvårdsdeklarationen, Hälsa för alla, antogs i Alma-Ata i Kazakstan 1978. Nu, 40 år senare, ska en förnyad deklaration antas som också kopplar till de globala målen för Agenda 2030.

Konferensen arrangeras av världshälsoorganisationen WHO, Unicef och Kazakstans hälsodepartement. För mer information, kontakta pressekreterare Victor Harju.

Presskontakt

Victor Harju
Pressekreterare hos socialförsäkringsminister Annika Strandhäll
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Prenumerera på Socialdepartementets nyheter